Rzecznik Praw Ucznia

Jeśli masz problem, nie możesz w nocy zasnąć,
serce bije Ci szybciej niż zwykle
i nie masz nikogo z kim możesz o tym porozmawiać.
Pamiętaj! Zawsze możesz liczyć na pomoc
Szkolnego Rzecznika Praw Ucznia.

SZKOLNY RZECZNIK PRAW UCZNIA

MGR URSZULA BARON GOCHA

Witam w nowym roku szkolnym 2019/2020!

Masz w szkole problem, na przykład z nauczycielem albo innym uczniem?  A może chcesz dowiedzieć się czy dana akcja jest zgodna z regulaminem szkoły i nie wiesz do kogo się zwrócić? Taką osobą jest szkolny rzecznik praw ucznia!

Zajmuje się on przede wszystkim przestrzeganiem oraz egzekwowaniem praw ucznia. Ponadto ma zwiększać świadomość prawną wśród uczniów i nauczycieli poprzez współpracę z władzami szkoły, władzami samorządowymi oraz instytucjami zajmującymi się kwestią praw ucznia. Może proponować uchwalenie nowych przepisów dotyczących uczniów albo zmianę tych wadliwych. Jest także organem rozstrzygającym konflikty między uczniami lub między uczniami a pracownikami szkoły.

Działania Szkolnego Rzecznika Praw Ucznia zaplanowane na rok szkolny 2019/2020:

1. Pełnienie dyżurów szkolnego rzecznika codziennie na każdej przerwie oraz w czwartki w godz. 9.00-9.40–cały rok.
  2. Upowszechnienie „Skrzynki pytań”, szczególnie wśród uczniów kl.I-IV- korytarz szkolny- cały rok.
  3. Prowadzenie zakładki Szkolnego Rzecznika Praw Ucznia na stronie internetowej- cały rok.
  4. Wyeksponowanie na stronie internetowej szkoły praw i obowiązków ucznia oraz systemu kar i nagród jakie szkoła może udzielić zgodnie ze znowelizowanym Statutem Szkoły.
  5. Współpraca z Samorządem Uczniowskim – cały rok.
  6. Spotkania z ciekawymi postaciami z naszego regionu, np. ludźmi zaangażowanymi w

działalność na rzecz dzieci czy pracującymi w wolontariacie.

2. Organizacja akcji  czytania fragmentów książek  „Uczniowie starsi młodszym  kolegom”-IX i X w klasach I i II.
  3. Pełnienie roli pośrednika w sporach pomiędzy uczniami oraz nauczycielami i uczniami, dążenie do ich rozwiązania - cały rok.
  4. Służenie radą i pomocą uczniom w rozwiązywaniu problemów – cały rok.
  5. Prezentacje i pogadanki z uczniami kl.I i IV PSP Nr 5 Z OI W KLUCZBORKU na temat praw ucznia i praw człowieka oraz roli rzecznika w naszej szkole.
  6. Propagowanie idei dobrego wychowania na spotkaniach z uczniami w klasach IV-VIII (na zastępstwach przez cały rok).
  7. Przygotowanie przedstawienia teatralnego, pt. „Pan Kleks w Kosmosie” we współpracy z biblioteką szkolną z okazji Światowego Dnia Tolerancji. Zaangażowanie uczniów, a w szczególności z klas integracyjnych – m-c II
  8. Publikowanie na stronie szkoły w zakładce rzecznika prac uczniów, którzy chcą się wypowiedzieć głośno nt. bulwersujących ich spraw, które obserwują w naszej szkole – cały rok.
  9. Angażowanie rodziców w sprawy, z którymi nie radzą sobie ich dzieci-indywidualne spotkania.
  10. Systematyczna współpraca z pedagogiem i psychologiem szkolnym-wymiana doświadczeń, porady, wskazówki – cały rok.
  11. Sporządzenie sprawozdania z działalności rzecznika – czerwiec.

Pozdrawiam i zapraszam do współpracy.

Szkolny Rzecznik Praw Ucznia

w PSP NR5 z OI w Kluczborku

Urszula Baron-Gocha

Jeśli żądasz praw dla siebie, szanuj prawa innych!

• Bezpłatne szkolenie online dla nauczycieli i rodziców dot. bezpieczeństwa dzieci w internecie

Szanowni Rodzice, Nauczyciele,

W imieniu zespółu ds. ds. kampanii edukacyjno-informacyjnych Ministerstwa Cyfryzacji i NASK zapraszamy do udziału w bezpłatnym szkoleniu online dot. bezpieczeństwa dzieci w internecie. Szkolenie poprowadzą dziennikarz Tomasz Rożek – ambasador kampanii „e-Polak potrafi” oraz Anna Borkowska – psycholog, ekspertka Akademii NASK.
    Bezpieczeństwo dzieci w internecie to temat ważny i stale aktualny. Tempo w jakim rozwijają się nowe technologie wymaga od nas ciągłego poszerzania wiedzy w tym zakresie. Kluczowe tutaj jest wiarygodne źródło informacji. Organizator szkolenia je Państwu gwarantujemy.
    Co ważne, każdy może wziąć udział w szkoleniu i zadawać pytania w jego trakcie.

Szkolenie w ramach kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”, poświęcone cyberprzemocy i zjawisku sekstingu, odbędzie się 30 stycznia (czwartek) o godz. 18 pod linkiem:

Zachęcamy także do odwiedzenia strony internetowej organizatora, gdzie znaleźć można m.in. porady dla rodziców i nauczycieli, publikacje oraz filmy wyjaśniające trudne pojęcia: www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci

Szkolenie jest częścią kampanii edukacyjno-informacyjnej Ministerstwa Cyfryzacji i NASK „e-Polak potrafi!

• 30 - lecie KONWENCJI PRAW DZIECKA

• "Starsi - młodszym" czyli wspólne czytanie

W dniach 01.-12.10.2019r.  zorganizowano i przeprowadzono ciekawą akcję „Starsi-Młodszym”.

Czytano młodszym kolegom i koleżankom swoje ulubione książki z dzieciństwa i w ten sposób zachęcano uczniów do sięgania po pouczające lektury, a jednocześnie doskonalono technikę czytania.
    Książki to naprawdę rewelacyjna forma spędzania wolnego czasu, szczególnie w chłodne, jesienne wieczory. Rozwijają dziecięcą wyobraźnię i uczą, jak sobie radzić z codziennymi problemami i trudnościami, a tych w szkole nie brakuje.

[kliknij w nagłówek, żeby przeczytać cały artykuł]

• Akcje dla naszych seniorów!

5 kwietnia 2019r. Szkolny Rzecznik Praw Ucznia i  Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowali  przepyszny dzień. Dzieci, nauczyciele, pracownicy szkoły upiekli mnóstwo muffinek, które później sprzedawano, a uzyskane pieniądze przeznaczono na zakup materiałów wykorzystywanych na zajęciach terapeutycznych z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej.

• Nasze pasje i zainteresowania

• Głos dzieci w dyskusji