WYCIECZKA KLASY VIII B - DYWIZJON 303

27 września, niedługo po premierze kinowej filmów „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” i „303. Bitwa o Anglię”, odbyła się wycieczka szkolna klasy VIII B do Muzeum Dywizjonu 303. Wyjazd został  zorganizowany przez wychowawczynię p. Bożenę Kalitan, z udziałem p. Marioli Sobeckiej-Drozdy.

Zbiory muzealne są udostępnione od kwietnia 2018 roku. Celem założycieli instytucji (pasjonatów historii i lotnictwa) jest  upamiętnienie ludzi wielkich - polskich bohaterów, lotników i patriotów. Uczniowie zwiedzili ekspozycję zawierającą samoloty, śmigłowce oraz oryginalne dokumenty, mundury i inne akcesoria, które należały do lotników. Co ciekawe, do muzeum zostały też przywiezione makiety budynku koszar i myśliwca, użyte w filmie „Dywizjon 303”.

Warto podkreślić, że Dywizjon 303, czyli elitarny pododdział lotnictwa myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii jest zaliczany do najlepszych jednostek myśliwskich, a bitwa o Anglię, w której nasi lotnicy brali udział była pierwszą znaczącą klęską A. Hitlera w II wojnie światowej.

Wyjazd był związany z obchodami stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. To było niezwykłe spotkanie z żywą historią.

Bożena Kalitan