Tydzień Tabliczki Mnożenia w szkole - 2018

Nasza szkoła – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Kluczborku przystąpiła po raz drugi do akcji edukacyjnej Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2018 (taki dzień odbywa się każdego roku w ostatni piątek września) organizowanej przez wmtday.org.

Aby  przygotować się do ŚDTM zorganizowaliśmy w szkole „Tydzień Tabliczki Mnożenia” – w tym czasie uczniowie aktywnie przypominali sobie tabliczkę mnożenia w formie zabaw i gier na lekcjach i przygotowywali się do zdania egzaminu z tabliczki w dniu ŚDTM.

Od poniedziałku 24. 09.18r. do czwartku 27.09.17r. były przeprowadzane różne zabawy utrwalające tabliczkę mnożenia w szkole i w domu. W domu uczniowie utrwalali tabliczkę mnożenia na różne sposoby, także z rodzicami i opiekunami.

Na terenie szkoły były wywieszone kartki ze sprytnymi sposobami obliczania mnożenia w pamięci, cała szkoła mogła korzystać z tej lektury (zauważyliśmy również zainteresowanie lekturą pracowników szkoły i rodziców).

28.09.2018r. został przeprowadzony  egzamin z tabliczki mnożenia: Uczeń wybierał los z 5 przypadkami mnożenia, gdy poprawnie rozwiązał w czasie 3 minut to zdobył tytuł EKSPERTA TABLICZKI  MNOŻENIA, otrzymał certyfikat i ocenę bardzo dobrą z matematyki. W przypadku jednej pomyłki, egzamin był niezdany.

Egzaminatorami tabliczki mnożenia w szkole byli uczniowie – asystenci, przeprowadzili egzamin w klasach od trzecich do ósmych szkoły.

Była to wielka frajda dla egzaminatorów, którzy wzięli również udział w sprawdzaniu wyników znajomości tabliczki mnożenia wśród uczniów.

36% uczniów szkoły otrzymało certyfikat EKSPERTA TABLICZKI  MNOŻENIA, wynik znajomości tabliczki mnożenia wśród uczniów poprawił się w porównaniu z rokiem ubiegłym.

W czasie całego tygodnia nauczyciele na lekcjach matematyki rozwiązywali łamigłówki z tabliczki mnożenia, uczniowie układali rymowanki z rysunkami pomagające zapamiętać wyniki z tabliczki, a najciekawsze były rozwieszone w szkole.

Zorganizowanie „Tygodnia Tabliczki Mnożenia” było atrakcyjnym wydarzeniem w szkole (ciekawa gazetka w holu szkoły) i dało wiele efektów: Utrwalenie tabliczki mnożenia, naukę przez  zabawę, niezapomniane emocje, włączenie do zabawy dorosłych.

Zachęcamy inne szkoły do brania udziału w tej akcji, potrzebne materiały i scenariusze zabaw można pobrać na stronie internetowej wmtday po rejestracji szkoły. Trzeba tylko opracować swój plan działania, my zamierzamy w przyszłym roku szkolnym także wziąć udział w tej akcji. W tym roku szkolnym byliśmy nadal jedyną szkołą z gminy Kluczbork świętującą ŚDTM, a w akcji wzięło udział ok. 4000  polskich szkół.

Akcję w szkole przeprowadziły nauczycielki matematyki: Zofia Dziaczuk,  Jolanta Klos i nauczycielka wspomagająca
Alicja Marciniak.