Święto „Złotego”

26.09.2019r. uczniowie klas: 7a, 7b, 8a, 8c wraz z wychowawcami: Zofią Dziaczuk, Barbarą Kłonowską, Renatą Aleksiejczuk, Anną Smerd i Urszulą Baron-Gochą uczestniczyli w warsztatach w PSP nr 2 w Kluczborku zorganizowanych przez NBP w związku z obchodami  100-leci wejścia do obiegu polskiej złotówki.
    Złoty jest jednym z podstawowych znaków suwerenności oraz gospodarczej niezależności państwa. Ostatecznie  wszedł do obiegu w 1924 roku, ale rok 1919 uznaje się za moment nadania polskiej walucie nowej nazwy. Walutą używaną przed złotym była marka polska.
Nasi uczniowie byli zachwyceni atmosferą i ciekawymi zajęciami przygotowanymi przez przedstawicieli NBP, np. grano w grę komputerową i zbierano punkty, a zwycięzcy otrzymali nagrody (w kl.8c wygrały Katarzyna Kupzok i Julia Jaworska, a najwięcej punktów uzyskali Jakub Teodorowski i Jan Lewald). Była także prelekcja nt. „złotego” połączona z pokazem zabezpieczeń przed oszustami oraz dzieci dowiedziały się jak zbudowane są banknoty. Najzabawniejszym momentem zajęć było włamanie się do specjalnego sejfu  zgodnie z instrukcją i wydobycie czekoladowych sztabek  złota.
Zobaczono także wystawę poświęconą historii polskiego „złotego’ i udzielono wywiadu dla radia nt. zdobytej wiedzy i wrażeń.
     Wszyscy uczestnicy dostali słodycze, a także mogli zabrać ze sobą zniszczone banknoty i to był najbardziej oblegany punkt tej wycieczki.
Okazało się, że uczniowie bardzo dużo wiedzą o polskiej walucie, ale ta pokazowa lekcja wzbogaciła ich zakres informacji.

Urszula Baron-Gocha+