OŚWIĘCIM - niezwykła lekcja historii

4 listopada 2019r. klasy VIIIB i VIIIC oraz dwie uczennice z klasy VIIIA pojechały się na wycieczkę do Oświęcimia.  Dzieci wraz z opiekunami zwiedziły Muzeum Auschwitz-Birkenau. Pamięć o dramacie Auschwitz oraz jego Ofiarach leży w sercach milionów ludzi na całym świecie, jest to temat bardzo trudny i bolesny.

3,5 godzinna wizyta w autentycznym Miejscu Pamięci była unikatowym doświadczeniem dla każdej osoby. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, do których przydzielono przewodników/edukatorów. Zwiedzanie rozpoczęto w byłym obozie Auschwitz. Tam znajdują się obiekty dydaktyczne, edukacyjne, wystawiennicze, które wprowadziły  w historię niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego, istniejącego w latach 1940-1945. Uczniowie w ciszy i skupieni chodzili ścieżkami, którymi kiedyś musieli chodzić ich rówieśnicy.

Kolejną częścią zwiedzania był obóz Birkenau. Na ogromnej przestrzeni 175 h zbudowano 300 baraków, komory gazowe i krematoria. Ruiny, które pozostały oraz rozciągające się kilometry drutu kolczastego uzmysławiają zwiedzającym rozmiar tragedii i jej  realność. Auschwitz - Birkenau to fragment historii, której nie możemy i nie powinniśmy nigdy zapomnieć.

Wycieczka ta różniła się od wszystkich, w których uczniowie do tej pory uczestniczyli. Wywarła na zwiedzających ogromne wrażenie - nikt nie pozostał obojętny wobec tragedii tamtych lat. Uczniowie naszej szkoły swoją postawą i zachowaniem oddali cześć  i szacunek niewinnym ludziom, a jednocześnie pokazali, że są patriotami.

Opiekunowie: Urszula Baron-Gocha, Joanna Sierakowska,  Iwona Kik, Magdalena Kwiecień, Magdalena Lewald