Obchody 50-lecia szkoły

 Nasza szkoła 3 czerwca br. obchodziła 50-lecie istnienia. Przygotowania do świętowania uroczystości rozpoczęły się już kilka miesięcy wcześniej. Uczniowie, nauczyciele, rodzice zaplanowali wiele różnorodnych przedsięwzięć, które miały uatrakcyjnić ten wielki dzień. Zaproszono znamienitych gości: włodarzy województwa, miasta, przedstawicieli kluczborskich instytucji, sponsorów, dyrektorów innych placówek oświatowych, nauczycieli, którzy pracowali w tej szkole na przestrzeni tych pięćdziesięciu lat i absolwentów.

    Dzień wcześniej, czyli 2 czerwca, odbyła się msza święta w Kościele NSPJ w Kluczborku w intencji wszystkich uczniów i pracowników, na której poświęcono nowy sztandar szkoły ufundowany przez rodziców uczniów. Natomiast 3 czerwca o godzinie 12 rozpoczęła się uroczysta akademia, podczas której przypomniano historię szkoły, a zaproszeni goście w samych superlatywach wypowiadali się o niej. Wielu z nich to absolwenci tej placówki, dlatego wspominali czas spędzony w niej. Było mnóstwo gratulacji, życzeń, kwiatów, miłych słów. Rodzice przekazali na ręce dyrektora szkoły pana Marka Tobiasza nowy sztandar szkoły. Wręczono odznaczenia „Złotej Piątki” wszystkim przyjaciołom szkoły i sponsorom. Kulminacyjnym momentem tego dnia był spektakl słowno-muzyczny opracowany i wyreżyserowany przez panie: Lucynę Dłubak i Urszulę Baron-Gochę. Podjęły się trudnego zadania, ponieważ zaprezentowały realia PSP nr 5 z OI w Kluczborku na przestrzeni dziejów, począwszy od czasów średniowiecznych aż do lat nam współczesnych.

Wystąpili uczniowie z klasy IA, których przygotowały panie: Małgorzata Pajor oraz Marzena Głuch, uczniowie z klasy II D z wychowawczynią panią Weroniką Markiewicz, uczennice i uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 5 w Kluczborku, którzy zatańczyli taniec rycerski opracowany przez panią Patrycję Pietrzykowską. Choreografię do tańców ludowych opracował pan: Stanisław Bigus, a do muzyki współczesnej pan Mariusz Mierzwa. Panie Lucyna Dłubak i Anna Gulka wraz z uczniami z klasy IVA Emilią Mrugałą i Igorem Paluszczakiem stworzyli świetny kwartet akompaniujący występującym. Najważniejszymi aktorami były dzieci z klas od I do VI, które poświęciły wiele czasu i swoich umiejętności, żeby zaprezentować się jak najlepiej, a sprawdziły się „na piątkę”.

Zaproszono do współpracy gościa specjalnego, basistę zespołu Bakshish, pana Damiana Poprawę, który akompaniował młodym artystom w scenie finałowej. Nie mogło także, jak to na urodzinach, zabraknąć tortu i odśpiewanego przez wszystkich „Sto lat”.

Program był naprawdę na wysokim poziomie. Wszyscy zaproszeni goście wypowiadali się w samych superlatywach o występach uczniów i ich umiejętnościach wokalnych, tanecznych i aktorskich.

Później odbyły się spotkania i rozmowy w zaimprowizowanej kawiarence. Wspominano minione lata, oglądano zdjęcia, wystawy prac uczniów i nauczycieli, przeglądano księgi pamiątkowe i albumy. Były łzy wzruszenia i radości.

Ogromne podziękowania, oprócz wyżej wymienionych, należą się osobom, które bardzo aktywnie zaangażowały się w organizację tego spektaklu, a są to:

nauczyciele: Halina Frąsiak-Czumałowska, Anna Buła, Maria Godniak, Katarzyna Perniok, Mariola Żurek, Barbara Wanzel, Iwona Kik, Adela Biernaczyk, Maciej Mielczarek

rodzice: Angelika Konieczna, Alina Mormul

sekretarz szkoły: Magdalena Kwiecień

uczniowie: Paweł Stempin VIA, Bartek Kalinowski VIC

 

drukuj
powrót