Magia teatru

17 maja br. klasy VIA , VIC i trzy dziewczyny z kl.VIB  wraz z wychowawcami pojechały  do Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu na niezwykle ciekawy i nowatorski spektakl pt. „Zagubiony chłopiec” w reżyserii  Pawła Passiniego.

Autor scenariusza i reżyser podjęli wyzwanie, jakim jest wniknięcie  w wewnętrzny świat magicznej, fascynującej gry, po to, by artystycznym, teatralnym sposobem przedstawić i zrozumieć motywacje biorących w niej udział graczy. Aktorzy bardzo sugestywnie przedstawili sytuację, w której młody człowiek pochłonięty grą komputerową, zapomina o realnym świecie, rodzinie, uczuciach i zatraca się w wirtualnej przestrzeni.

Autorzy chcieli zwrócić uwagę na współczesne zjawisko uzależnienia od gier komputerowych, szczególnie wśród młodych ludzi i obserwując reakcje widowni i  spostrzeżenia młodych odbiorców po obejrzeniu sztuki,  udało im się zainteresować tym faktem młodzież naszej szkoły.

Zaraz po spektaklu odbyły się warsztaty pt. „Bezpieczni w sieci”, których celem było pogłębienie świadomości uczestników na zagrożenia związane z użytkowaniem internetu (cyberprzemoc, stalking, uzależnienia, niebezpieczne treści itd.) oraz pomoc w radzeniu sobie z nimi.

Uczniowie długo jeszcze rozmawiali o sztuce i o problemie w niej poruszonym, o jej ciekawej koncepcji, bardzo nowatorskiej grze aktorskiej i muzyce na żywo.

Napisała: Urszula Baron-Gocha