Lekcje żywej historii

Lekcje żywej historii z okazji 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

                W dniach 21, 22 oraz 28 maja 2018 r. w naszej szkole odbyły się lekcje żywej historii, tzn. cykl spotkań patriotycznych przeprowadzonych przez pana Leszka Krzyżanowskiego, który został zaproszony do naszej Szkoły z inicjatywy Rady Rodziców.

 Spotkania zostały przygotowane w trzech blokach, dla klas 1-3 oraz 4-7.  Pan Krzyżanowski wprowadził uczniów w rzeczywistość ich rówieśników, żyjących w czasach zaborów. Opowiadał także o niecodziennych, często tragicznych wydarzeniach, z którymi przyszło się zmierzyć Polakom na zagarniętych ziemiach. Zaakcentował rolę patronki Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5, Emilii Plater, która była hrabianką, kapitanem w powstaniu listopadowym, ale też pionierką w roli kobiety-żołnierza, zaangażowanego w służbę Ojczyźnie. Przedstawiono również historię „Orląt lwowskich”, młodych obrońców polskiego Lwowa z lat 1918-1920. Z tej okazji w najstarszych klasach rozbrzmiała pieśń „Orlątko”. Nawiązując do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w każdej klasie przybliżono postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dzieci symbolicznie otrzymały wąsy Marszałka, wykonane z papieru i zapozowano do pamiątkowego zdjęcia. Proaktywny udział w lekcji i niekonwencjonalne ujęcie tematu zajęć na pewno na długo zostanie w pamięci wychowanków.          

        Cykl lekcji żywej historii wplata się w całokształt działań prowadzonych przez grono pedagogiczne, zmierzających do krzewienia postawy patriotycznej i świadomości obywatelskiej wśród uczniów już od najmłodszych lat.

W tym roku jest to rocznica szczególna, minęło sto lat odkąd Polska znów znajduje się na mapie Europy. Jednakże należy zauważyć, że jest to święto na tyle doniosłe, iż powinniśmy obchodzić je godnie co roku - nie udałoby się to bez wspaniałych uczniów, którzy zawsze aktywnie biorą udział w akademiach szkolnych, inscenizacjach, uroczystym odśpiewaniu pieśni patriotycznych, a w tym roku także w w programie lekcji żywych historii.

Podsumowaniem tego wydarzenia niech będą słowa Marszałka Piłsudskiego… „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”.

Opracowała: B. Kalitan

drukuj
powrót