Akcja prozdrowotna ,,5 x dziennie warzywa i owoce"

W naszej szkole od 2003 roku  organizowana jest akcja prozdrowotna ,,5 x dziennie warzywa i owoce’’. W ostatnich latach jest elementem projektu trzymaj formę. Główne cele akcji to aktywność ruchowa i zdrowe odżywianie.

Dzień akcyjny był zorganizowany tak, aby uczniowie wspólnie z nauczycielami realizowali przygotowane zadania. W  konkursie wiedzy o wartościach odżywczych warzyw i owoców koloru zielonego i czerwonego, pod hasłem ,,Talerz zdrowia’’, uczestniczyły klasy IV-VI.  W grupach 3-osobowych odpowiadali na pytania dotyczące wartości odżywczych warzyw i owoców. musieli też wykazać się znajomością języka angielskiego z zakresu nazewnictwa warzyw i owoców. ponadto zostały przeprowadzone konkurencje sportowe, w których uczniowie chętnie brali udział.
Konkurs wiedzy o warzywach i owocach-zajęte miejsca

klasy IV    I-miejsce- klasa IVc, II -miejsce-klasa IVb, III-miejsce- klasa IVa

klasy V     I-miejsce- klasa Va, II- miejsce-klasa Vc, III-miejsce- klasa Vb

klasy VI    I-miejsce- klasa VIc, II- miejsce-klasa VIb, III-miejsce- klasa VIa

Kolejnym zadaniem dla uczniów było wykonanie modelu piramidy pokarmowej. Wszystkie modele zostały wyeksponowane w holu szkoły, gdzie każdy mógł je podziwiać.

Autorami modeli piramid pokarmowych byli;

IVa- Wiktoria Kwiatek, Marcel Wąsiak, Adrianna Dorha

IVb- Natalia Światły, Martyna Paszek, Dominika Michoń, Wiktoria Pychyńska, Wiktoria Hończa

IVc- Łukasz Bagiński, Wiktoria Potoniec

Va- Mateusz Lasko, Wiktor Pukajło, Oliwia Kalus, Michał Stasiak, Kacper Śmiałek

Vb-Natalia Januszkiewicz

Vc- cała klasa wykonała żywy model piramidy

VIa-Bartłomiej Gizicki, Oskar Niwicki

VIc- Mateusz Gargula, Natalia Kowalska, Katarzyna Kaczor

Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs ,,na strój owocowo-warzywny’’. Zaangażowały się dzieci, jak również  rodzice, którzy pomagali w doborze przebrania do danego owocu czy warzywa.

klasa IVa- Bartek Skóra, Adrian Gielsok, klasa IVb- Natalia Światły, Martyna Paszek, klasa IVc- Karolina Skibińska

klasa Va- Anna Borecka, klasa Vb-Oliwia Cyrek, klasa Vc- Hanna Dąbrowska, Paulina Pośpiech, Konrad Szymański, Patrycja Habrych

VIa-Mariusz Wenerski, VIb- Dominika Rettinger

Uczniowie przygotowywali również sałatki owocowo-warzywne .

Z każdej klasy wychowawca typował grupy uczniów, którzy wcześniej musieli zadbać o produkty, obrusy, słowem wszystko, co potrzebne jest,  aby przygotować smaczną sałatkę. W oddzielnej pracowni pod opieką  nauczycieli uczniowi przygotowali a później wspólnie z kolegami z klasy konsumowali sałatki.

Również w holu głównym uczniowie z klasy IIIb  zachęcali  kolegów i koleżanki do spożycia sałatek. Należy zwrócić uwagę, że wszystkie zasady higieny przygotowania i spożycia posiłków zostały zachowane.

Ponadto w klasach odbyły się rozmowy na temat naszych nawyków żywieniowych, uczniowie mogli obejrzeć krótką prezentację o  zdrowym odżywianiu się, przygotowaną przez uczennice klasy VIc Dominikę Radziewińską i Milenę Fiedorowicz.

Uczniowie w edukacji wczesnoszkolnej cały tydzień uczestniczyli w zajęciach o tematyce prozdrowotnej. przygotowywali bowiem sałatki owocowo-warzywne, stroje tematyczne, girlandy, inscenizację wierszy, plakaty, wystawy naturalnych okazów warzyw i owoców oraz piosenki. niektóre klasy wykonały kukiełki, oczywiście z warzyw i owoców.

W holu szkoły oprócz modeli piramid i plakatów można podziwiać prace plastyczne, wykonane w ramach konkursu ,,Miodowa kraina”

I-miejsce  Va- Julia Samsonowicz, Zuzanna Stężały, Julia Chrzan, Aleksandra Walendziak, IVa- Emilia Mrugała

II –miejsce  Va- Oliwia Reszczyńska, Olivia Kalus, IVa- Aleksandra Ciupke

W klasach III odbył się turniej o złotą pszczołę, zwyciężyła klasa IIIc. Gratulujemy

Na zakończenie akcji odbyła się część artystyczna, podczas której uczniowie odebrali dyplomy i wyróżnienia za udział w konkursach, chór śpiewał piosenki o tematyce prozdrowotnej, a uczniowie na pokazie  mody prezentowali swoje stroje owocowo-warzywne  żywy model piramidy pokarmowej utworzyły dzieci z klasy Vc. natomiast uczniowie z klas IIIb i IId  przygotowały  krótkie scenki rodzajowe i piosenki. Dzień był pełen wrażeń, dzieci uśmiechnięte i zadowolone z dobrze wykonanych zadań wróciły do swoich domów.
       Serdecznie dziękujemy uczniom klas I-VI, nauczycielom, dyrekcji, rodzicom,
pracownikom szkoły za udział w naszej akcji.