Starsi - Młodszym

Uczennice klasy VIIA i VIIIC wpadły w tym roku szkolnym na ciekawy pomysł. Postanowiły czytać młodszym kolegom i koleżankom swoje ulubione książki z dzieciństwa i w ten sposób zachęcić ich do sięgania po pouczające lektury, a jednocześnie doskonalić technikę czytania i poszerzać horyzonty myślowe.

Książki to naprawdę rewelacyjna forma spędzania wolnego czasu, szczególnie w chłodne, jesienne wieczory. Rozwijają dziecięcą wyobraźnię i uczą, jak sobie radzić z codziennymi problemami i trudnościami, a tych w szkole nie brakuje.
     Pierwszą lekturą, którą zaproponowano uczniom z klas: IA, IB, IIA, IIB, IIC, IID, IIIC był „Kubuś Puchatek” autorstwa A.A. Milne’a z 1926 roku. Bohaterami tego utworu są zwierzęta - zabawki, przyjaciele Krzysia. Wśród nich tytułowy Kubuś Puchatek, Prosiaczek, Królik, Mama Kangurzyca z Maleństwem, osioł Kłapouchy

Okazało się, że uczniowie klas młodszych uwielbiają Kubusia, tak samo jak ich starsze koleżanki. Dużym zaskoczeniem dla: Ani Kostorz, Julki Łabędzkiej, Moniki Lesik –z kl.VIIA oraz dla: Oli Kwiecień, Julki Grzybek, Kasi Kupzok, Julki Jaworskiej, Mai Krzyżanowskiej, Aliny Piranik, Wiktorii Potoniec, Wiktorii Pośpiech, Żanety Dziok- z kl.VIIIC  było to, jak maluchy potrafią słuchać. Z jakim zainteresowaniem i skupieniem śledzili losy bohaterów, a potem bezbłędnie odpowiadali na zadane pytania i otrzymali nagrody.

Do akcji przyłączyła się pani Magdalena Kwiecień, sekretarz szkoły, która z ogromnym entuzjazmem przyjęła zaproszenie, bo Puchatek to jej ulubiony bohater z dzieciństwa

Dziewczętom bardzo spodobało się takie czytanie „Starsi - Młodszym” i obiecały, że jeszcze w tym roku odwiedzą swoich młodszych kolegów, żeby poczytać im inną książkę.

Urszula Baron-Gocha
                                                                                   Szkolny Rzecznik Praw Ucznia