Ratujmy kasztanowce!

24 października br. klasy: 6b, 7d, 7a i 8c wraz z wychowawcami: Joanną Zbadyńską, Magdaleną Musiał-Krupicką, Aleksandrą Protter, Zofią Dziaczuk, Klaudią Lorek, Urszulą Baron-Gochą uczestniczyły w akcji „Ratujmy Kasztanowce”.

Uczniowie zaopatrzeni w grabie, rękawice i worki grabili i zbierali liście kasztanowców. W ten sposób chroniąc naszą glebę przed szkodliwym wpływem szkodnika zjadającego nasze drzewa.

Szrotówek kasztanowcowiaczek przywędrował do Polski z Macedonii. Lubi ciepło i światło, rzadko atakuje kasztany rosnące w cieniu bądź gęstwinie. Liście drzew zaatakowane przez tego motyla brązowieją i przedwcześnie opadają. Chore drzewo łatwo rozpoznać, bo na liściach widać okrągłe jasne plamki ,w których wylęgają się larwy. Kasztanowiec broniąc się, jesienią ponownie wypuszcza listki i przygotowuje się do owocowania. Stąd od kilku lat możemy obserwować ukwiecone drzewa na początku września. Osłabione drzewa najczęściej przemarzają w zimie.

Wszyscy pracowali bardzo sumiennie i uzbierali ok. 60 worków liści, które następnie zostaną zabrane przez pracowników miejskich i spalone.

Takie akcje uświadamiają nam wszystkim jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne, a młodzież naszej szkoły naprawdę sprawdziła się „na medal”.

Urszula Baron-Gocha