8. edycja Narodowego Czytania – 2019 r.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie uczniowie naszej szkoły byli reprezentowani przez uczniów klasy V c i VIIIa.

12 września 2019 r.  w Regionalnym Zespole Placówek Wsparcia Edukacji Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filii w Kluczborku odbyła się  8. edycja Narodowego Czytania, na której lekturą było osiem polskich nowel.

Po odczytaniu okolicznościowego Listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy zaproszeni goście przystąpili do odczytywania utworów.

Lektorami byli przedstawiciele różnych profesji, a mianowicie :

pani doktor Danuta Michalska-Zachariasiewicz - lekarz z Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku, która odczytała „Katarynkę” Bolesława Prusa, pani asp. Violetta Jasińska - policjant z  Komendy Powiatowej Policji w Kluczborku odczytująca „Rozdzióbią nas kruki, wrony” Stefana Żeromskiego, ksiądz Dominik Juszczak - proboszcz Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Krzywiźnie, który odczytywał „Sawę” Henryka Rzewuskiego, dalej pan asp. Jan Bielawski - strażak  z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kluczborku, który odczytał opowiadanie pt. „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza.

Swój udział w Narodowym Czytaniu mieli również uczniowie.

Hanna Diduch i Martyna Czuba z kl. V e z PSP nr 2 w Kluczborku, pod opieką pani Beaty Filip, odczytały „Dobrą panią” Elizy Orzeszkowej oraz Maja Przyborowska i Kamil Klajnert  odczytali „Dym” Marii Konopnickiej.

Z kolei uczennice z PSP nr 5 w Kluczborku z kl. VIII a - Kinga Spurek, Maja Zarucka i Emilia Mrugała, pod opieką pani Małgorzaty Kwiatkowskiej i pani Alicji Lachowskiej zaprezentowały „Orkę” Władysława Stanisława Reymonta, a uczennice: Hanna Gnosowska, Milena Moskal, Hanna Adamska, Diana Reszka, Kaja Grobelna, Lena Szydlik i Maja Rubin z kl. V c odczytały „Sachem” Henryka Sienkiewicza.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy odcisk pieczęci z 8. edycji Narodowego Czytania otrzymany z  Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Małgorzata Kwiatkowska

Alicja Lachowska