Lekturowe zabawy

Omawianie lektur wcale nie musi być trudne i nudne. Przekonali się o tym uczniowie klas V b i VI aW klasie V b przy omawianiu "Chłopców z Placu Broni" uczniowie pracowali metodą stacji. Przez przygotowane 9 stacji przeszły wszystkie grupy, rozwiązując zadania związane z treścią lektury. Dwie godziny zleciały bardzo szybko, a skupienie i zaangażowanie dzieci świadczyły o tym, że podoba im się taka forma pracy.

W klasie VI a podczas omawiania powieści "Ania z Zielonego Wzgórza" dzieci opisywały i charakteryzowały tytułową bohaterkę w niecodzienny sposób. Najpierw w grupach narysowały swoje bohaterki, potem dołączały do rysunków  opisy, charakterystykę, informacje z życia Ani, a na koniec poszczególne grupy prezentowały swoje prace. Ten sposób omawiania postaci spodobał się dzieciom, o czym świadczyło ich zaciekawienie i skupienie, z jakim pracowały.
Wspomniane lektury na pewno na długo zostaną w pamięci uczniów klas V b i VI a.

Bożena Dąbrowska