Jak się ustrzec przed ukąszeniami pszczołowatych?

(kilka rad i porad przed wakacjami)

Wkrótce wakacje, zaczęły się upały, przyroda zachwyca nas kolorami i zapachami, owady ciężko pracują w ogrodach, łąkach i parkach, sezon na ukąszenia wszelkie maści owadów w pełni. Codziennie spotykacie mnóstwo: kleszczy, chrząszczy, komarów, bączków, pszczółek, os, meszek, szerszeni  itd. Niedługo zaczniecie swój wymarzony wypoczynek, wyjedziecie nad morze, opalać będziecie się nad jeziorami i rzekami, zaczną się wycieczki do parku i lasu, ale czy wiecie, co zrobić gdy ukąsi Was jakiś owad z rodziny pszczołowatych?

Oto kilka rad:

Pszczoły

    Niektórzy ludzie uczulają się na jad pszczeli po pierwszym użądleniu i wówczas każde następne użądlenie wywołuje zdecydowanie silniejszą reakcję. Objawy, które wtedy występują to obrzęk warg, policzków i oczu, uczucie duszności, łzawienie, pokrzywka na skórze.
    Użądlenie dla pszczoły kończy się tragicznie - żądło zaopatrzone w specjalne haczyki zostaje w ciele ofiary, a insekt umiera. W razie ukąszenia, jak najszybciej usuń żądło pensetą lub czubkiem jałowej igły. Nie wyciągaj go palcami, bo na jego końcu jest pęcherzyk jadowy, którego ucisk powoduje dodatkowe spływanie jadu przez żądło do skóry.
    W miejscu użądlenia zrób okłady z sody oczyszczonej, która neutralizuje kwas mrówkowy zawarty w wydzielinie wstrzykniętej przez owada i daje ulgę. Do okładów można również użyć wody z octem, amoniakiem lub kostek lodu. Zgłoś się natychmiast do lekarza jeśli użądlenie było mnogie, występują objawy uczulenia (wysypka, obrzęk, duszność, zapaść), użądlenie dotyczyło twarzy lub gardła.

Kleszcze
    Przed spacerem w lesie osłoń ciało ubraniem z długimi rękawami i nogawkami. Użyj preparatów, które odstraszają kleszcze. Na spacerze nie ocieraj się o krzewy i wysokie trawy. Po powrocie obejrzyj dokładnie ciało i jeśli znalazłeś kleszcza możesz spróbować sam go usunąć pensetą - uchwyć go przy skórze za przednią cześć ciała i pociągnij ku górze.
Meszki
Możesz ratować się okładami z Altacetu czy kwasu bornego. Pomóc może też popularny Oxycort w aerozolu. Spryskajmy nim miejsce, w którym wkłuł się insekt. Jeżeli występuje gorączka i obrzęki konieczna jest wizyta u lekarza.
Komary
Nie rozdrapuj swędzących miejsc! Podobnie jak w przypadku ukąszeń meszek pomoże Oxycort i okłady z Altacetu.
Osy

Miejsce ukąszenia obłóż zimnym kompresem (lodem, kawałkiem metalu) z kremem lub płynem antyhistaminowym, okładem z octu, roztworu kwasu bornego. Jeżeli wystąpi silny obrzęk i zaczerwienienie wskazane jest podanie leków przeciwzapalnych (aspiryna) lub preparatów odczulających (np. wapno musujące).

Szerszenie

Na miejsce ukąszenia połóż zimny kompres, pomoże też okład z octu i roztworu kwasu bornego. Ukąszenie może być śmiertelne w skutkach u osoby, która jest uczulona na jad szerszenia.

 Redaktorzy gazetki szkolnej „Na Piątkę”

 

drukuj
powrót