Idą święta nie o sms-ie lecz o kartce pamiętaj

W tym roku po raz pierwszy dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji Idą święta nie o sms-ie lecz o kartce pamiętaj, zorganizowanej przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg. Akcja odbywa się w Polsce  po raz drugi.

Jaj celem jest propagowanie wielu treści, ale najważniejsze to przeciwdziałanie fonoholizmowi oraz e-uzależnieniom u dzieci, wzmacnianie więzi rodzinnych, rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych i językowych u dzieci, rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz uzdolnień plastycznych dzieci i młodzieży, rozwijanie kompetencji cyfrowych. kultywowanie tradycji świąt Bożego Narodzenia.

Udział w projekcie  polega na napisaniu przez dzieci życzeń na kartkach przesłanych przez fundację i wysłaniu ich do bliskich osób. W naszej szkole 21 grudnia będzie zorganizowana Wigilia dla samotnych mieszkańców Kluczborka, wspólnie ustaliliśmy, że wszystkie kartki wykorzystane w akcji, przekazane zostaną tym osobom.
Ponadto szkoły, które zgłosiły swój udział w projekcie mogą brać udział w konkursach organizowanych przez fundacje. Są to konkursy plastyczne i filmowe.

Klasa 5 b z wychowawcą wzięła udział w obu konkursach. W pierwszym były dwie kategorie. Stworzenie kartki bożonarodzeniowej samodzielnie przez ucznia, oraz stworzenie karki bożonarodzeniowej przez ucznia z pomocą rodziców. W sumie w obu częściach konkursu wzięło udział 14 uczniów, połowa z rodzicami. Druga kategoria to nakręcenie krótkiego filmiku propagującego ideę projektu. Do tego zadania zgłosiło się dwoje uczniów, którzy z pomocą rodziców( było to dozwolone) zmontowali fabularny filmik o wyższości pisania tradycyjnych kartek świątecznych nad życzeniami pisanymi w sieci.

Wyniki konkursu poznamy w marcu, ale już teraz cieszymy się z udziału w tej pożytecznej i bardzo interesującej akcji.

Bożena Dąbrowska