Dbamy o nasz szkolny ogródeczek

Wiosna zagościła już u nas na stałe, dlatego w ogródkach, sadach i parkach coraz więcej pracy, ale i satysfakcji z efektów działania. Niektórzy już posprzątali swoje grządki, posiali pierwsze warzywa, zaczęło się koszenie traw.

Przy naszej szkole w minionym roku szkolnym powstał skalnik roślin miododajnych i nie tylko, stworzony w ramach projektu grantowego „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, opiekę nad nim sprawują uczniowie z  klasy VC. Młodzież z tej klasy wraz z wychowawcą uporządkowali teren skalnika, podlali wszystkie rośliny, wypielili rabaty. Sprawiło im to ogromna frajdę i bardzo chętnie wychodzą na zajęciach przyrody i godzinach wychowawczych, aby popracować.

7 maja br. uczniowie z klas VA i VC uczestniczyli w ciekawych zajęciach na świeżym powietrzu, podczas których stworzyli własno ręcznie miejsca z ziołami i bylinami. Odgrodzono je specjalnymi plotkami i oznaczono. Przez cały maj i czerwiec, a w czasie wakacji wyznaczone zostaną dyżury, opiekować się będą tymi miejscami. Rośliny i ozdobne materiały otrzymano ze sklepu Bricomarche w Kluczborku. Ogromne podziękowania należą się pani Jolancie Kalinowskiej, jak również uczniom z klasy Va Bartkowi Gizickiemu, Amelii Japińskiej, Dominice Sikorskiej, Piotrowi Pyrkoszowi.

Takie prace ogrodnicze zbliżają dzieci do natury, a jednocześnie uczą dbania o przyrodę i o otaczający nas świat. Pozwalają lepiej poznać tajniki świata roślin, ale i zwierzątek, tj. owadów, płazów i gadów. Szczególną uwagę w minionym roku, a także i w tym zwraca się na pszczoły i inne owady z grupy trzmielowatych, podkreśla się ich rolę w życiu człowieka.

Pomimo, że projekt zakończył się w październiku 2014r. to uczniowie wciąż kontynuują zadania z nim związane. Cały czas pozyskiwane są fundusze na rozbudowę i upiększanie skalnika, a także na naprawę szkód po wandalach, którzy powyrywali część roślin. To przykre!

Ten skalnik ma być zakątkiem, w którym uczniowie spędzą mile czas podczas zajęć przyrody i nie tylko, dlatego PROSIMY! NIE NISZCZCIE NASZEJ PRACY!

Uczniowie z klas: Va i Vc