Akcja znicz - pomagamy

W środę, 30 października, a więc krótko przed Dniem Wszystkich Świętych,  uczniowie naszej szkoły zaangażowani w działalność Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunkami – paniami Aleksandrą Protter i Anną Smerd udali się  wzorem lat ubiegłych na kluczborski cmentarz.  Wolontariusze uporządkowali opuszczone groby oraz zapalili na nich znicze, a niektórzy z nich odwiedzili również groby swoich bliskich.

Warto zauważyć, iż Akcja znicz – pomagamy stała się już naszą szkolną tradycją i przynosi dobre owoce. Poprzez  uporządkowanie grobów, o które nikt nie dbał, pragnęliśmy pokazać, iż pamiętamy o minionych pokoleniach, a zwłaszcza o mieszkańcach tej ziemi, którzy stanowili cząstkę naszej małej ojczyzny i współtworzyli jej historię.

Grupa wolontariuszy pod opieką pani Beaty Kot uczestniczyła również we Mszy św. w intencji zmarłych podopiecznych Hospicjum Ziemi Kluczborskiej św. Ojca Pio oraz ich rodzin, która odprawiona została w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku w sobotę 9 listopada  o godzinie 16:00. Po wyczytaniu  podopiecznych  zmarłych w poszczególnych miesiącach wolontariusze zapalali znicz i stawiali go pod krzyżem ołtarzowym.

Postawa tych młodych ludzi może stanowić dla nas wszystkich – młodzieży, jak i dorosłych –  doskonały przykład pielęgnowania pamięci o zmarłych, o dziedzictwo poprzedzających nas pokoleń, jak i odpowiedzialności za przyszłość, zachowanie własnej tożsamości lokalnej, jak również ponadlokalnej - narodowej. Z całą pewnością możemy być z naszych wolontariuszy dumni i gorąco dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji!

„Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości,

staje się wkrótce narodem bez ziemi,

narodem bezdomnym, bez przyszłości”.

Stefan kardynał Wyszyński